Infolinia:0 801 506 800
Telefon+48 42 6306070
tel/fax +48 42 6306800
pon-pt: 10-18 cały rok
sob 10–14
(od 1 marca do 30 września)
wycieczki do Wiednia

AGENCJA TURYSTYCZNA

wczasy w Czarnogórze

WCZASY

WYCIECZKI

KONFERENCJE, INCENTIVE

WILEJKA - Przydatne informacje - Armenia
Ogólne warunki uczestnictwaUmowa zgłoszenieTU JESTEŚMYOpinie o biurzeCertyfikatyKalendariumO przetwarzaniu danych

Armenia

Republika Armenii
  • Stolica: Erewań (Erywań)
  • Waluta: ormiański dram (AMD), 1 AMD = 100 luma;
  • Język urzędowy: ormiański
  • Inne języki: rosyjski, w mniejszym stopniu angielski
1. WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE:

Obywatele polscy udający się do Armenii, jak również przejeżdżający tranzytem przez ten kraj, muszą posiadać wizy. Można je uzyskać w Ambasadzie Armenii w Warszawie, a także na lotnisku w Erewaniu lub na przejściach granicznych z Gruzją (Sadakhlo–Bagratashen) i z Iranem (Agarak). Przejścia graniczne z Turcją i z Azerbejdżanem są zamknięte. Okres ważności paszportu przy przekraczaniu granicy winien wynosić co najmniej 6 miesięcy. Jeśli paszport jest uszkodzony, służba graniczna może powiadomić Ambasadę RP w Erewaniu, by wyjaśnić przyczynę uszkodzenia oraz ewentualnie wymienić dokument.

2. PRZEPISY CELNE:

Nie ma specjalnych regulacji prawnych dotyczących wywozu i wywozu pieniędzy, a przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

3. PRZEPISY PRAWNE:

Przemyt, posiadanie oraz sprzedaż nawet najmniejszej ilości narkotyków lub środków psychotropowych są surowo karane.

4. MELDUNEK:

W okresie ważności wizy nie obowiązuje meldunek. Jest on natomiast podstawą do przedłużenia pobytu. Koszt przedłużenia wizy (maksymalnie o 60 dni) wynosi 500 dramów za każdy dzień. W sytuacji przekroczenia legalnego czasu pobytu, oprócz otrzymania kary pieniężnej w wysokości od 50 do 100 tysięcy dramów, możliwa jest deportacja oraz zakaz wjazdu do Armenii na czas określony (minimum 1 rok).

5. UBEZPIECZENIE:

Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia w miejscowej firmie lub w zagranicznym przedstawicielstwie.

6. SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA:

Nie są wymagane okresowe szczepienia. Publiczna służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie. Opieka medyczna dla turystów jest odpłatna. Wizyta u lekarza kosztuje od 5 do 15 tysięcy dramów, w zależności od zakresu udzielonych usług medycznych. W aptekach nie obowiązują recepty (nawet na antybiotyki), nie ma zniżek na leki.

7. INFORMACJE DLA KIEROWCÓW:

Kierowcy powinni posiadać międzynarodowe prawo jazdy. W Armenii zdecydowana większość kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego, w tym zasady pierwszeństwa pieszych na przejściu. Należy być przygotowanym na częste kontrole policyjne i niejednokrotnie nieuzasadnione i wątpliwe opłaty. Przy wjeździe samochodem wymagane jest ubezpieczenie OC oraz zielona karta. W razie wypadku należy pozostawić pojazd na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu policji.

8. PODRÓŻOWANIE PO KRAJU:

Zaleca się podróżować do Armenii samolotami. Podróżujący samochodem mają możliwość przekroczenia granicy Armenii, wjeżdżając z terytorium Iranu lub Gruzji. Po Armenii można poruszać się bez ograniczeń. Sieć połączeń kolejowych między miastami jest słabo rozwinięta, jednak niedogodności te rekompensują liczni przewoźnicy prywatni wykorzystujący sieć drogową, oferujący tanie połączenia międzymiastowe mikrobusami. Główne drogi utrzymane są w stosunkowo dob­rym stanie, jednak podróżując po drogach lokalnych, należy liczyć się z ich złym stanem technicznym oraz brakiem oznakowania. W nocy należy uważać na nieoświetlone pojazdy oraz na poruszające się po drogach zwierzęta hodowlane.

W Armenii słabo rozwinięta jest baza turystyczna, nie ma tanich hoteli i nocle­gowni. Przy kilkudniowych pobytach w Erewaniu alternatywą może się okazać wynajęcie mieszkania. Ceny wynajmu różnią się w zależności od wielkości mieszkania i odległości od centrum.

Uwaga: Istnieją połączenia komunikacyjne między Armenią a tzw. Republiką Górskiego Karabachu, utworzoną na obszarze, który w myśl prawa międzynarodowego stanowi terytorium Azerbejdżanu. Rzeczpospolita Polska, podobnie jak inne państwa, nie uznała podmiotowości międzynarodowej Republiki Górskiego Karabachu. Nie zaleca się podróżowania po jej terytorium; także z uwagi na fakt, że konsul w Erewaniu ma bardzo ograniczone możliwości sprawowania opieki nad przebywającymi tam obywatelami polskimi.

9. BEZPIECZEŃSTWO:

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest znacznie niższe niż w Polsce, jednakże w ostatnim okresie zauważalny jest wzrost liczby przestępstw (pośrednio związany z kryzysem gospodarczym).

PRZYDATNE INFORMACJE:
  • · W miastach najbardziej powszechnym środkiem komunikacji są kursujące po wyznaczonych trasach mikrobusy (marszrutki) – cena przejazdu w granicach miasta wynosi 100 AMD, w godzinach nocnych cena wzrasta do 200 dramów. W Erewaniu działa też jedna linia metra (8 stacji)
  • · Urzędy pracują od 9.00 do 17.00, z przerwą obiadową między 13.00 a 14.00. Centra handlowe i bazary są otwarte do godziny 18.00 (19.00), niewielkie sklepiki osiedlowe do 22.00. Sieci marketów (Star, SAS, City i inne) są czynne całodobowo lub do 22.00. Zaopatrzenie sklepów jest dobre, jednak zdarza się, że produkty są przeterminowane, dlatego należy sprawdzać datę ważności.
  • · Upominki i pamiątki z Armenii można nabyć na sobotnio-niedzielnym targu, nazywanym Wernisaż, znajdującym się nieopodal Ambasady RP, w samym centrum Erewania.
  • · Wymiany walut można dokonywać w oddziałach banków, jak i w licznych kantorach W niektórych sklepach można płacić międzynarodowymi kartami płatniczymi, takimi jak VISA, MasterCard czy MAESTRO.
  • · Różnica czasu między Polską a Armenią wynosi + 3 godziny.
  • · Dniami wolnymi od pracy są soboty i niedziele.


Zapisz się do newslettera

 
Zapisz Wypisz